Минало предварително време
Изготвил :
I. ЦЕЛИ :
а) Общообразователни ( информативно – познавателни ):
- Ø учениците да затвърдят знанията си за сложните глаголни форми;
- Ø учениците да се научат да разпознават миналите времена;
- Ø учениците да овладеят знания за същността и употребата на глаголни форми за минало предварително време.
б) Развиващи ( комуникативно – практически ): учениците да овладеят умения за правилна и уместна употреба на минало предварително време.
в) Възпитателни: да изграждат естетически усет към езика, за да могат правилно и точно да си служат с него.
II. ВИД НА УРОКА: за нови знания.
III. МЕТОДИ: обяснение, беседа, лекция.
IV. ДИДАКТИЧЕСКИ СРЕДСТВА: работа с учебник, работа с предварително подготвени от учителя самостоятелни листовки за всеки ученик.
V. ЗАДАЧИ НА УРОКА:
v Да се насочи вниманието на учениците към глаголните форми на българския език и конкретно към миналите времена.
v Да се анализират приликите и разликите на миналите времена.
v Да се изясни значението и употребата на минало предварително време.
VI. ПРЕДВАРИТЕЛНА ПОДГОТОВКА:
ü Работа с текста в учебника.
ü Изготвяне на план на урока.
ü Съставяне на задачи.
ü Изготвяне на въпросите за дискусията.
ü Разпределение на времето.
VII. ХОД НА УРОКА :
а/ Встъпителни думи на учителя :
Добър ден! Днес ще продължим работата върху сложните глаголни времена , затова нека да си припомним какво сме научили дотук.
б/ подготовка за възприемане на урока:
В поредица от няколко часа ние се занимаваме с изучаването на глаголната система на българския език.
- Въпрос : Кои са моментите, според които определяме времето на глаголите ?
- Отговор : Сегашен момент , минал момент и бъдещ момент.
- Въпрос : Обяснете всеки от моментите !
- Отговор : Сегашен момент е моментът на говорене ; минал е моментът , който предхожда момента на говорене ; бъдещ е моментът , след момента на говорене.
- Въпрос: Кои глаголни форми са прости?
- Отговор: Глаголни форми, които се състоят от една дума.
- Въпрос: С кои прости глаголни форми сме се запознали вече?
- Отговор: сегашно време, минало свършено време и минало несвършено време.
- Въпрос : Кои глаголни форми са сложни ?
- Отговор : Глаголни форми , които са съставени от повече от една дума са сложни.
- Въпрос : С кои сложни глаголни времена сме се запознали вече ?
- Отговор : Вече познаваме формите за бъдеще време и минало неопределено време .
- Въпрос : Как се образуват сложните глаголни форми ?
- Отговор : Сложните глаголни времена се образуват от форми на спомагателните глаголи „съм“ ( бъда ) и „ща“ плюс ( + ) форми на спрегаемия глагол.
- Кои са миналите времена, които сме учили?
- Отговор: минало свършено време, минало несвършено време, минало неопределено време.
- Актуализират се знанията за минало свършено време, минало несвършено време и минало неопределено, като учениците дават определенията за тях.
- На дъската излизат трима ученика, които паралелно спрягат по един глагол от трите минали времена, с цел да се припомни образуването на минало свършено време, минало несвършено време, минало неопределено време. Глаголите за спрежение са по избор.
- След поставената задача се прави сравнение между трите минали глаголни времена, като се посочват разликите между тях.
в/ обявяване на темата на урока:
Ученици, освен познатите ви минали времена, които вече си припомнихме, има още едно минало време в българския език, с което ще се запознаем днес. Запишете си темата на днешния урок „Минало предварително време”. Записвам темата на дъската, а учениците я записват в тетрадките си.
- Запишете си първа точка от урока:
- Определение – минало предварително време означава резултат от действие, важен за минал момент.
- Следва работа с учебника на стр. 106. Прочит на писмото на Иван до сестра му. Един ученик прочита текста.
- Поставям задача на учениците да помислят кои са глаголите в текста и да ми ги продиктуват, за да ги запиша на дъската. Време за мислене – 2-3 минути.
- Докато учениците мислят, аз чертая таблица на дъската, състояща се от две колони.
- Определяме кои глаголни форми са прости и кои сложни и съответно ги разпределяме в таблицата, като в едната колона записваме кои са простите глаголни форми, а в другата колона – сложните.
- Следва беседа за значението на минало предварително време и за приликите и разликите между минало неопределено време и минало предварително време.
- Ученици запишете си точка втора от урока:
- Образуване на минало предварително време – формите за минало предварително време са сложни и се образуват от спомагателния глагол съм в минало несвършено време плюс ( + ) сегашно деятелно причастие.
Ед. ч.
1 л. бях купил, купила, купило
2 л. беше купил, купила, купило
3 л. беше купил, купила, купило
Мн. ч.
1 л. бяхме купили
2 л. бяхте купили
3 л. бяха купили
- Поставям самостоятелна задача на всеки ученик да спрегне глагол по избор в минало предварително време.
- Проверка на самостоятелната работа.
- Нека да запишем и последна трета точка от урока:
- Образуване на отрицателните форми на минало предварително време – частицата не плюс ( + ) положителната форма на минало предварително време.
Ед. ч.
1 л. не бях купил, купила, купило
2 л. не беше купил, купила, купило
3 л. не беше купил, купила, купило
Мн. ч.
1 л. не бяхме купили
2 л. не бяхте купили
3 л. не бяха купили
- Отново поставям самостоятелна задача за всеки ученик – спрежение на глагол по избор /различен от предишния/ - в отрицателната форма на минало предварително време.
- Следва проверка на самостоятелната задача.
- Следва групова работа по двойки: разпределям учениците по двама, раздавам им предварително подготвени листовки /Приложение 1/. Време за изпълнение – 7-8 минути.
- Проверка на самостоятелната работа.
- Поставяне на домашната работа: стр. 108/1,2,3 – тест; 108 – 1.
г/ Заключителни думи на учителя:
- Довиждане ученици! Приятен ден!
Приложение 1
Задача 1 : Извади глаголните форми от следните изречения и определи в кое време са те.
- Веднъж мама за наказание ме заключи в стаята, защото бях счупил някаква ваза.
- И преди бях правил такива опити.
- Покривът на къщата се беше срутил от тежестта на снега.
- Всички хартии в контейнера бяха изгорели.
- Не бях виждал Иван от две години.
- Не помня къде се бяхме срещали с Петя и Поли.
Задача 2 : Представете действието на глагола в скобите като минало спрямо минал момент.
Познавах брат му, защото вече го /виждам/ .
Часът /започна/, когато влезнахме.
Филмът беше много интересен, но аз го /гледам/ и преди.

Стаматка
Цитат: "На дъската излизат трима ученика, ..."
Сериозно?!!
Преди глаголните времена, на тези учениКА дали им е предавано бройна форма за съществителни имена, означаващи лица, от м.р.
Питам само!